Tuesday, January 26, 2010

POEZI

POEZIA PER SEMI MATURANTET

Pikoj loti ne fletore lamtumir shkolla fillore

2.Pikoj loti ra ne qershi lamtumir moj shoqni

3.Mos u dashuro ne bankat shkollore se nuk gjen ilaq as ne barnatore

4.Me dit muri me tregue se sa bankat jan shkatrrue e sa testet jan kopjue e sa syt kan lotue e sa nxanesat nga ora kan shkue sa sene kan dal nga qanta lamtumir semi maturanta

5.Lulet e vjeshtes po thahen shoket e shoqet po ndahen shoqeria asht veq ni avantur po nxanesat e klases nuk harrohen kurr.

6.E bukur asht jeta kur buzeqesh lumturia por ma e mir asht vdekja se ndarja nga shoqeria

7.Shpejt do te vi shtatori gjethet do te bien bie shi ne klasen ton qe shum e deshtem do te vin maturant te ri.


8.9 vite duke u gezuar,9 vite duke u par por erdhi dita e veshtir ne per tu ndar.

9.Mbaroi ajo jete ,si dita me ardhjen e henes u formuan ato dit dikur kur ishim nxenes mbaruan ato biseda u harrua qdo send ,kur gezimi dhe hareja per ne ishin ne nje vend, ato s'kthehen perseri me shum mall i kujtoj dhe jeta ec pa frenim po ajo qe shkon mbet gjithmon kujtim ,e dinim se jeta surpriza na premton por se jeta shkollore shum shpet po mbaron

10.Ata emra qe ne banka i shkruam, ato detyra qe ne mure i kopjuam , ato fjal qe njeri-tjetrit i tham, ato grindje qe ndonjeher i bame, ato ikje nga oret mesimore ,ato britma neper koridore ,ato gzime ato hidherime te gjitha keto ne klasen time,9 vite te bukura aty i pata at
y qesha aty qava tani dalngadal fundi po afrohet eshte e veshtir por duhet te pranohet te gjitha keti aty i kishim kaluar kurr ne jet skam per ti harruar

11..Ky qershor i bukur te gjithe i gezon por klaset e nenta shume i hidheron

Sa e sa kujtime do të na ruajnë zemrat, ditari i shkolles do te na ruajë emrat * (per maturant) .

-------------------------------------------------------------------------------------
POEZI DASHURIJE
------------------------------------------------------------------------------------
Engjuli im


Endroj te gjej nje Njeri se e kupton fjalen dashuri.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te zgjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te vdes.
Endroj nje njeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per tja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul se dua tja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj skam tjera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kur te pash per her te par
Nuk mujta ta them asnje fjal
Deshta ti puth buzet e embla
Se sa her i kam ne endrra
Me dukeshten sikur ishin mjalt
Po te them shkurt ti je djali ma i art..

- - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - -

Dy fjalë që të gëzojn
dy fjalë që të hidhrojnë ,
dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - -Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te

- - - - - - - - - - - - - -- - - -- - - - - - - -

1 comment: